Beslenme uzmanı ve diyetisyen olarak ne kadar çok danışanımı egzersiz/ spora başlattığımı hatırlamıyorum bile. ziraa bir çok diyetisyen arkadaşım ve çok sayıda hekim düzenli egzersizin faydaları konusunda hemfikiriz. Ancak yaklaşan tehlikeyi, görmezden gelmek pek de mümkün görünmüyor.

Mart ayı gibi başlayan zayıflama çılgınlığı ve hızlı kilo verme isteğiyle spor salonları dolup taşıyor. Ama Aynı zamanda sakatlanmaların, incinmelerin,lif yırtıklarının arttığını da söyleyebilirim. Havalandırma sorunu veya uzmanların yaptığınız hatalı hareketleri uyarmaması da başka büyük bir problem .Tekrar belirteyim işini iyi yapan uzmanlar bu konunun dışındadır.

Bu arada bir diyetisyen ve beslenme uzmanı egzersiz hakkında bilgi sahibidir ve kendini geliştirdiyse ön bilgi verebilir fakat egzersiz programı düzenleyemez. Bir spor eğitmeninin zayıflama için veya harhangi bir durum için beslenme programı düzenlemesi de kesinlikle yanlış bir durumdur.

DAHA SAĞLIKLI OLMAK İÇİN YAPTIĞINIZ HİÇ BİR GİRİŞİM SAĞLIĞINIZI BOZMAMALI.

Spor salonuna başladığınızda görevli olan iri yapılı spor hocaları( çok iyi hocalarımız var.onları tenzih ediyorum) bir anda onlar gibi olabileceğinizi düşünerek hareket edip, bi de karşınıza geçip ‘sen bu konularda pek de bilgili değilsin galiba??’ diyebiliyorlar… bu konuları daha az bilen kişiler için üzülüyorum doğrusu..

EGZERSİZ PLANINI NASIL YAPMALISINIZ ONA BAKALIM ÖNCE:

EĞER OLMANIZ GEREKENDEN 20 VEYA DAHA FAZLA KİLOYA SAHİPSENİZ:

Öncelikli hedefiniz vücudunuzdaki fazla yağı atmak ve kilo vermektir. Asla kas yapmak değil.

Sağlıklı ve dengeli bir diyetle beraber ılımlı yürüyüş yapmalısınız. Ilımlı yürüyüş kendinizi yormadan, nabız sayınızı çok yükseltmeden( uzmanınız spor sırasındaki bireysel nabız sayınızı size söyleyecektir),alıştırma yürüyüşlerine başlayıp zamanla süreyi, hızı ve mesafeyi değiştirerek yapılan yürüyüşlerdir. Kardiyo hareketler( bisiklet, yürüyüş ve aerobik) yağ yakmak konusunda diğer bütün sporlardan daha etkilidirler.

EĞER KİLONUZ NORMAL ANCAK KASLARINIZ ZAYIFSA,SAĞLIKSIZ BİR DURUŞUNUZ VARSA:

Veya fazla kilolarınızı verip normal ağırlığa indiyseniz artık kasları şekillendirme vaktiniz gelmiş demektir.

Amaç önce zayıf olan kasları güçlendirmek daha sonra kas dokusunu büyütmektir. Önden ısınmak için kısa bir aerobik hareket veya yürüyüş; arkasından ağırlıklarla çalışmalı, germe hareketleri,yer hareketleri, gibi özel kas gruplarını çalıştıran egzersizler yapmalısınız.reformer son zamanlarda oldukça popüler olan ve gerçekten de işe yarayan bir egzersiz seçeneğidir.

Burada yapılan en büyük yanlış yülsek ağırlıklarla çalışmak vucudu ve kemikleri deforme etmektir. Eğer hemen yüksek ağırlıklarla başlarsanız düzgün bir vücuda sahip olamazsınız. Sakatlanırsanız yürüyüş bile yapamaz tekrar kilolara mahkum olursunuz.

 

Düzenli ve ılımlı bir egzersiz programında beslenme düzeni elbette çok önemlidir. Ancak zayıflama ve sağlıklı olmak için gereken koşulları sağlamak burada yeterldir.

Fakat daha ağır ve kas yoğunluğunu artırdığınız bir egzersiz programı seçtiyseniz özel beslenme programı şarttır. Öğün saatlerinin ve öğünlerdeki protein karbonhidratın dengelendiği özel beslenme programları gerekir.

Siz de bir uzmanla ne istediğinize karar verip hedef içn doğru yöntemler üzerinde karar verin.

Beslenme uzmanı ve diyetisyen olarak ne kadar çok danışanımı egzersiz/ spora başlattığımı hatırlamıyorum bile. ziraa bir çok diyetisyen arkadaşım ve çok sayıda hekim düzenli egzersizin faydaları konusunda hemfikiriz. Ancak yaklaşan tehlikeyi, görmezden gelmek pek de mümkün görünmüyor. Mart ayı gibi başlayan zayıflama çılgınlığı ve hızlı kilo verme isteğiyle spor salonları dolup taşıyor. Ama Aynı zamanda […]

Etiketler: kas gücü / spor / spor beslenme uzmanı / spor diyetisyeni / zayıf kas