Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı problemi yaşayanlarda önerilen DASH( dietary approaches to stopping hypertension) yöntemi dünyadaki bir çok üniversite tarafından kabul görmüş etkili bir yöntemdir.

 

Bu diyetin kan basıncını iki hafta gibi kısa zamanda düzene koyduğu kanıtlanmıştır. DASH yöntemi kilo verme üzerine odaklanmaktadır ve eğer gerek duyulursa beslenmedeki magnezyum, kalsiyum ve potasyumu artırmak için kompleks karbonhidrat meyve sebze ve düşük yağ içeren süt ürünlerini tüketmeyi önermektedir. Kilonuzda %3-9 kayıp tansiyonu 3mmHg kadar düşürmektedir ve bu da belirgin bir düşüştür. Kan basıncınızda %3 lük bir düşüş bile inme riskini %8 kalp krizi riskini de % 5 azaltmaktadır.

 

Bununla beraber, sodyumu( tuz, karbonat v.b.) azaltmanız kan basıncınızı önemli ölçüde iyileştirir ve tansiyon için kullandığınız ilaçların etkisini artırır. Bu öneriler kolaylıkla sizin günlük beslenmenize uyarlanabilir.

Kan basıncı seviyelerinizi ve evre-1 hipertansiyonunuzu( 140-159 mmHg sistolik ve 90-99mmHg diastolik) düşürmek için ilaç kullanmadan önce yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır.

 

DASH prensiplerine uygun beslenme programınızı, hayat tarzınız ve besin tercihlerinizi göz önünde bulundurarak sizinle beraber hazırlayacağız. Şu anki beslenmenizdeki gizli sodyum kaynaklarınızı bulmanıza yardımcı olacak bilgi ve kaynakları sağlayacağız. Birlikte başarılabilir ve sürdürülebilir gerçekçi kilo verme hedeflerini belirleyeceğiz.

 

 

Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı problemi yaşayanlarda önerilen DASH( dietary approaches to stopping hypertension) yöntemi dünyadaki bir çok üniversite tarafından kabul görmüş etkili bir yöntemdir.   Bu diyetin kan basıncını iki hafta gibi kısa zamanda düzene koyduğu kanıtlanmıştır. DASH yöntemi kilo verme üzerine odaklanmaktadır ve eğer gerek duyulursa beslenmedeki magnezyum, kalsiyum ve potasyumu artırmak için […]

Etiketler: DASH diyeti / hayat tarzı değişikliği / hipertansiyon ve beslenme / kan basıncı / tuz tüketimi