Diyabet nedir?

Diyabet hastalığı çeşitli sebeplerden dolayı pankreastan salgılanan insülin hormonunun yanlış çalışması ,eksikliği veya insülin hormonunun işlev görmemesi sonucu gelişen bir hastalıktır. Diyabetin en sık görülen tipleri tip 1 veya tip 2 diyabet dir. Ancak diyabetin alt türleri mevcuttur ve tedavi kriterleri farklıdır. Bu nedenle diyabet özel araştırma ve multidisipliner (çoklu uzman gerektiren tedavi) yaklaşım gerektiren ciddi bir hastalıktır ve çok yönlü tedavi gerektirir. Bu çok yönlü tedavide beslenmenin büyük önemi ve yeri vardır. Ancak yaşam boyu dikkat gerektirdiğinden sadece beslenme listeleri ile yaşamak doğru bir yaklaşım değildir. Yaşam tarzında olumlu değişiklikleri adım adım değiştirmek ve beslenme konusunda donanımlı kişilerden destek almak rahat ve kolay bir geçiş sağlamanın yanında tedavinin de daha kısa sürede etkili olmasına yardım edecektir.

Diyabet beslenmesi sağlıklı beslenme kurallarından çok da farklı değildir ve aslında doğru planlanır ve yaşam tarzına göre dizayn edilirse bu hastalıkla beraber yaşamak oldukça kolaydır. Ancak kulaktan dolma yanlış bilgilerle hareket etmek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Diyabette beslenme düzeni değiştirilmeksizin ,sadece ilaç veya insülin tedavisi ile hayatı sürdürmek sık gördüğümüz ancak oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır. Çünkü sürekli insülin ve ek ilaçlar sadece anlık kan şekerini düzenlemek için kullanılır ve vücudun dengesini bozarak kilo alışı tetiklerler. Kilo alış trendi ilaç dozlarında sürekli bir değişim ve artışla devam eder. Diyabet hastalığında ise hedef; kan şekerini yeterli düzeyde ilaç ve insülin kullanımıyla dengede tutmaktir. Düzenli, yeterli ve dengeli beslenme ile bu komplike hastalıkla rahatlıkla başetmek mümkünür ve böylece diyabete eşlik eden rahatsızlıkların da önüne geçmek mümkün hale gelecektir.

Beslenme nasıl planlanır?

Öncelikle vücudunuzun gün içinde gereksinim duyduğu besin miktarları belirlenir ve öğünlerde alınması gereken karbonhidrat miktarı kullandığınız ilaçlar ve/ veya insülin miktarlarına göre düzenlenir ve bu miktarlar dengeli bir şekilde güne dağıtılarak hastanın daha rahat yapacağı bir düzende hazırlanır. Burda doğru eğitim verilmesiyle kişi kendi programını düzenleyecek yeteneğe erişir. Haftalık görüşmeler ilk etapta gereklidir. Programa olan adaptasyon ve gerekli eğitimin verilmesiyle görüşme aralığı azaltılabilinir. Kan şekeri hedefleri: Açlık 90-120 mg/dl Tokluk: 120- 180 mg/dl (tokluk kan şekeri seviyesi açlıktan düşük oluyorsa uzmanınızla görüşmeniz gerekmektedir) HbA1C: %7 den az olmalıdır.

 

Diyabet nedir? Diyabet hastalığı çeşitli sebeplerden dolayı pankreastan salgılanan insülin hormonunun yanlış çalışması ,eksikliği veya insülin hormonunun işlev görmemesi sonucu gelişen bir hastalıktır. Diyabetin en sık görülen tipleri tip 1 veya tip 2 diyabet dir. Ancak diyabetin alt türleri mevcuttur ve tedavi kriterleri farklıdır. Bu nedenle diyabet özel araştırma ve multidisipliner (çoklu uzman gerektiren tedavi) […]

Etiketler: HbA1C / insülin / kan şekeri / şeker hastalığı / tip 1 diyabet / tip 2 diyabet